Söz Ve Nişan Hazırlıkları

3dk

Evlilik teklifi edilir ardından söz ve nişan yapılarak evlilik yolundaki ilk adımlar atılır. Kız isteme merasimi ardından söz kesilmesi ve nişan bunların hepsi geleneksel adetlerimizden olup, hem usulüne uygun hem de modern bir hava katılarak yapılmaktadır.

Söz kesilmesi aslında hem ailelerin birbirlerini daha yakından tanıması hem de kız isteyip, yüzüklerin takılması anlamına gelir ve söz hazırlığı içerisinde ufak detaylar barındırmaktadır.

Canlı çiçeklerden yaptırılan söz çiçeği, erkek tarafının kız evine giderken götürmesi şart olan en önemli detaylardan biridir. Sıradan götürülen bir çiçek olmadığı için özenle seçilip, özenle yaptırılması gerekir.

Olmazsa olmazlardan biri olan söz çikolatası özel bir şekilde yaptırılır ve türk kültürünün kız isteme merasimindeki önemli bir geleneğidir.

Yüzükleriniz için yaptıracağının söz tepsisi zarif ve gösterişli olmalıdır. Şık bir gümüş tepsi ya da aynalı bir tepsi bu heyecanlı dakikalara  uyum sağlayacaktır.

Söz masası için söz ikramlıkları hazırlanmalı ve hoş bir şekilde sunulmalıdır. Bu ikramlıklar arasında genellikle çeşitli kekler, şekerlemeler, tatlılar bulunmaktadır.

Söz bohçası ise kişiden kişiye ve kültürlere göre değişir. Fakat genellikle içerisinde terlik, iç çamaşırı, parfüm, kravat, çorap, ayakkabı gibi şeyler bulunmaktadır. Tabi bütçenize göre daha farklı hediyelerde ekleyebilirsiniz.

Bazen söz ve nişan bir arada yapıldığı gibi ayrı ayrı da yapılabilmektedir.

Nişan denilince akıllara ilk gelenlerden biri nişan pastasıdır. Düğünün ufak bir provası olan nişan töreninde, nişan pastasına karar verip en az 1 ay öncesinden siparişinizi vermeniz gerekiyor.

Nişan töreninde birazcık daha fazla masraf yapılıyor çünkü bunun içine nişanı yapacağınız yer, kalabalık davetliler, fotoğrafçısı ve en önemlisi de nişan takıları derken harcamalar artıyor. Nişan takıları ise, erkek tarafının kız tarafına, kız tarafının da erkek tarafına aldığı takılardan oluşuyor.

Nişan için anı olarak minik nişan hediyelikleri yaptırılır ve bu da tamamen sizin zevkinize ve bütçenize bağlı bir detaydır.


Bu heyecanlı evlilik sürecindeki aşamaları Davetly uygulamasıyla yöneterek, davetiye baskı masrafına son verin. Hem zamandan tasarruf edin hem de masraftan.


Diğer yazılarımıza da göz atın