San Francisco’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

3dk

San Francisco’yu duyunca ister istemez If you’re going to San Francisco diye mırıldanmaya başlıyoruz. :) 

Kaliforniya eyaletine bağlı olan, batı yakasının en gelişmiş rüya şehirlerinden biri olan San Francisco’ya gitmeyi planlıyorsanız ki şuan ki güncel döviz kuru sebebiyle hayaller biraz daha ertelenebilir ama olsun yine de sizler için Victorian tarzı evleriyle de büyüleyen sevgili San Francisco’da görmeniz gereken yerlerin ufak bir listesini hazırladık.


1- Golden Gate Köprüsü

San Francisco’ya giden herkesin ilk olarak koşa koşa canlı canlı görmeye gittiği bu muhteşem köprüyü hemen siz de görün ve büyülenin hatta köprüde yürüyün ya da köprüyü bisikletle geçme deneyimini yaşayın.

2- Lombard Street

Kıvrımlı biraz da zig zag olarak tanımlayabileceğimiz ufak bir yol olan Lombard, San Francisco’da meşhur bir sokaktır. Kıvrılarak yukarıdan aşağı doğru bu yolda inen arabaları izlemek ve sahip olduğu güzel manzaranın tadını çıkarmak için görmeniz gereken yerlerden biri.

3- Baker Beach

Kaliforniya’da çekilen bir çok dizi ya da film de Baker Beach e rastlayanınız vardır. San Francisco’nun en meşhur beachlerinden biri olan Baker Beach, şahane bir Golden Gate Köprüsü manzarasına sahiptir. İçeceğinizi ve atıştırmalıklarınızı alın ve mutlaka bu sahile gelip biraz vakit geçirin.

4- Golden Gate Park

Şehrin ortasında kocaman yemyeşil bir orman hayal edin. Bu kadar fazla yeşilin arasında yürürken adeta oraya yerleşmek isteyeceksiniz. Gerçekten ciddi anlamda büyük olan Golden Gate Parkta yürürken kokusuna doyamıcağınız çiçekler ve şirinlik ötesi sincaplarla sıkça karşılaşacaksınız. :)

5- Japanese Tea Garden

Golden Gate Park ziyaretinizin hemen öncesinde ya da hemen sonrasında buraya uğramayı sakın atlamayın. Huzurdan eriyeceğiniz ve oldukça keyif alacağınız bu yeşil atmosferde bir yasemin çayı molası verin.

6- Haight Ashbury

Şehrin meşhur hippi caddesi. Hippi kültürünü buram buram hissedeceğiniz bu caddede bir çok vintage mağazalar, cafeler, restaurantlar ve kitapçılar bulunmaktadır.

Golden Gate Parkına gelmişken bu caddeyi de gezerek keşfetmelisiniz.

7- Fisherman's Wharf and Pier 39

Fisherman’s Wharf, San Francisco’nun oldukça renkli, eğlenceli ve cıvıl cıvıl turistik bir yeridir. Burada yürüyüp ilerledikçe Pier 39 kısmına geleceksiniz. Burası da aynı şekilde renkli bir yerdir. Deniz aslanlarını epey yakından görüp sonrasında burada meşhur olan yengeç çorbası ya da deniz tarağı çorbasının tadına bakabilirsiniz.:)

8- Ghirardelli Square

Fisherman’s Wharf’ ın yakınında bulunan ve aslında eski bir çikolata fabrikası olan Ghirardelli oldukça şirin bir yer olup aynı zamanda burada restaurantlar ve mağazalar da bulunmaktadır. Buraya gelip o güzel çikolataların tadına bakıp, içerisinde gezebilirsiniz.

9- Alcatraz Island

San Francisco’ya gelip tüm dünyaca bilinen ürkütücü ve son derece katı olan Alcatraz hapishanesini görmeden dönmek olmaz. Vapura bindiğiniz an da farklı bir enerjiye bürüneceğiniz bu geziyi deneyimlemenizi tavsiye ederiz.


10- Painted Ladies

San Francisco’nun sembollerinden biri olan Alamo Square’de bulunan ve Victoria dönemine ait olan yan yana dizili bu evler SF i ziyaret edenlerin uğrak yerlerinden biri. Kısa bir mola verin ve bu evlerin tam karşısında bulunan parkta oturup anın tadını çıkarın.

11- The Palace Of Fine Arts

Eğer San Francisco’ya gittiyseniz, 1915 yılında inşa edilen bu mimari yapıyı da ziyaret etmelisiniz. Gündüzü ayrı akşamı ayrı bir güzellikte olan güzel sanatlar sarayının kapısı ücretsiz olarak ziyaretçilerine her zaman açık.

12- Twin Peaks

San Francisco’ya geldiniz ve bu her sokağı, her caddesi ayrı güzellikte olan şehri ayaklarınızın altına alıp tepeden bakmak istiyorsunuz. O zaman doğruca Twin Peaks’e çıkıp gördüğünüz manzara karşısında koca bir Wow demeye var mısınız? 

Gece manzarası farklı bir güzellikle olan Twin Peaks’e çıkmaya karar verirken dikkat etmeniz gereken tek bir detay var o da havanın sisli olmaması. Çünkü o müthiş manzara sis dolayısıyla ne yazık ki görünmeyebiliyor.

13- Sausalito

Golden Gate köprüsünün karşısında olan bu minik şehri vaktiniz olursa mutlaka görün. Güzel bir dondurma alıp okyanus kenarında yürüyün. Ayrıca okyanus manzaralı çok güzel restaurantlara da sahip olan Sausalito’yu oldukça beğeneceğinize eminiz. Hem San Francisco’ya bir de köprünün karşı tarafından bakmış olursunuz. :)


Gördüğünüz üzere gezmeniz gereken yerler say say bitmez. :) Bizler sizin için görmeniz gereken belli başlı yerleri yazdık ama North Beach, Little Italy, Lyon Steps, Grace Cathedral, Valencia St, Ocean Beach, Dolores Park, Marina, Union Square, Fillmore St, Chestnut St, China Town, Sales Force binası, Transamerica Piramidi, Coit Tower ve dünyaca ünlü LGBT mahallesi olan Castro caddesini de fırsatınız olursa gezin :) 

Diğer yazılarımıza da göz atın