Osmanlıda Düğün Dernek İşleri Nasıl Olurdu?

3dk

Aslına bakarsanız geleneksel düğün gelenekleri Osmanlıya dayanmamaktadır. Çünkü kız isteme merasiminden tutun da kına gecesine kadar bir çok adet Osmanlı zamanında, bizim alışılmış düğün geleneklerinden çok daha farklıydı.

Mesela evlenmeye karar veren çiftlerin aileleri önce bulundukları bölgenin kadısına gidip izin isterdi. Çünkü Osmanlı döneminde kadılar, evlenme, boşanma, nafaka ve miras gibi davalara bakardı ve bu sebeple de önce gidip kadıdan izin alınması gerekirdi.

Kadı her hangi bir aksi durum görmediği takdirde izin verir ve gelinin haklarını güvence altına alacak bir sözleşme hazırlardı. Ayrıca her iki tarafında düğünleri için her türlü israftan ve şaşadan kaçınmaları gerekirdi.

Kadıdan onay çıktığına göre erkek tarafı artık rahatlıkla evleneceğini, düğünü olduğunu bir tellal eşliğinde herkese duyurabilirdi. Tabi bunu ilan etmek öyle kuru kuru da olmaz. Çeşit çeşit yiyecekler, tatlılar, pilavlar, dolmalar hazırlanırdı.

Osmanlıda gelin alayı vardı ve maddi durumu elverişli olan gelinler gelin alayında nahıl ağacı süsletir ve bu ağacı gelin alayında taşıtırlardı.

Tabi bazı geleneklerde gününde yapılmalıydı. Mesela pazartesi günü gelin çeyizi erkek evine gönderilir, çarşamba günü ise kına gecesi yapılırdı. Kına gecesi de günümüzdeki gibi haliyle dışarda yapılmazdı gelinin evinde yapılırdı. Fakat gelinin evi kına için uygun değilse, kına gecesi başka bir yerde düzenlenirdi. Bu arada evin uygunluğundan kasıt evin kına eğlencesi sırasında çökme gibi bir ihtimalinin olup olmaması. Çünkü bu sebeple bir çok ev de çökme olmuş. Bunu ön görebilmek için de, üst düzey yöneticisi evi görüp, iyice bir denetim yaptıktan sonra evin uygun olup olmadığını belirlermiş.

Gelelim perşembe gününe, kınanın ertesi günü öğlen veya ikindi sonrası düğün merasimi başlar ve düğünde silah kullanmak kesinlikle yasakmış.

Ayrıca düğünün kaç gün süreceği de evlenenlerin sosyal statülerine göre değişiklik göstermekteymiş.

Gelinlikler ise o dönemlerde gösterişli, simli, pullu ve parlak kıyafetler giymek ayıp olarak görüldüğünden, kadınların süslü giyinmeleri evlilikleriyle başlardı ve bu sebeple gelinliklerini pahalı ve gösterişli kumaşlardan dikilirdi.

Saray evliliklerinde kırmızı renk gelinlik tercih edilirken, halk mavi, pembe ve mor gibi renkleri tercih ediyordu. Duvak ise kırmızı olurdu. Fakat batının etkisiyle daha açık renkte gelinlikler tercih edilmeye başlandı ve daha sonra artık hep beyaz gelinlik tercih edilir oldu.

Saray düğünlerinde ise bir çok halk çocuğu da sünnet ettirilir ve yoksul ailelere tepsilerle yemek gönderilirmiş.


Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere gerçekten de düğün geleneklerimizin osmanlı zamanındaki geleneklerle alakası hiç yokmuş. :)

Diğer yazılarımıza da göz atın