Okurken Şaşıracağınız Birbirinden İlginç Yılbaşı Gelenekleri

3dk

Koskoca bir yılı daha arkamızda bırakmamıza sayılı günler kaldı. Bir çoğumuz ise 2022’ ye gireceğimiz için tedirgin. Çünkü kafalarda ‘ Acaba 2022’ de bizleri daha ne felaketler bekliyor.’ diyerek şu günlerde psikolojik olarak kendilerini yeni bir yıla hazırlamaya çalışıyorlar.

Hadi biraz kafanızı dağıtalım ve güzel şeylerin olmasını umut ederek bakalım Dünya yeni yıla hangi ilginç geleneklerle merhaba diyormuş bir göz atalım.

Danimarka’ da insanlar yeni yıla girerken evlerindeki eski tabakları kapılarının önünde kırıp, kötü şansın gitmesini diliyorlar.

Biz de nar kırıp bereketin gelmesini diliyoruz mesela. :)


Almanya’ da kurşunu eritip, soğuk suya atıyorlar. Ortaya çıkan kurşun şeklinden de geleceği tahmin etmeye çalışıyorlar.

Bir çeşit kurşun dökme diyelim. :)


Hollanda’ da kötü ruhlardan kurtularak yeni yıla huzurla ve mutlulukla girmek için sokakta yılbaşı ağacı yakmak gibi bir gelenek var.


Japonya’ da evin önüne bir ip asılır, bu ipin asılmasının sebebi veda ettikleri yıldaki kötü ruhları kovmaktır ve japonlar yeni yıla girdikleri an kahkaha atmaya başlarlar.

Düşünsenize 10 dan geriye sayıyoruz tam 00.00 olduğu an kahkahaları patlatıyoruz.:)


Şili’ de yeni yıla girdiğiniz ilk saatlerde bir kaşık mercimek yemenin, yeni yılda iş hayatınızın oldukça verimli geçeceğine inanılıyor.


Brezilya’ da  halk yeni yıl günü beyaz giyinir ve yeni yıla girerken 7 takla atmanın 7 dilek hakkı getirdiğine inanılır. Ayrıca 7 dalganın üzerinden atlamanın da şans getirdiğine inanılır.

Ankaralılar bunu sevmedi.


Avustralya’ da yılbaşı yaza denk geldiği için insanlar sahillerde, pikniklerde yeni yılı kutluyor.

Noel baba sahilde ho ho ho yapıp, denize giriyor. Bir hayal etsenize :)


Filipinler’ de yeni yıl gecesi sofrada yuvarlak meyveler bulunduruyorlar. Bereket getirdiğine inanıldığından, o meyvelerden de 12 adet yerler.


Romanya’ da insanlar daha çok çiftçiler yılbaşı arifesinde sahip olduğu hayvanlarla iletişime girmeye çalışıyorlar. Eğer karşılık gelirse de yeni yılın onlar için oldukça şanslı bir yıl olcağına inanıyorlar.


İtalya’ da insanlar yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyiniyor. Bunun şans ve aşk getiriceğine inanılıyor.

Demek ki bize de İtalya’ dan bulaşmış bu durum. :)


Singapur’ da insanlar ve yeni yıl tatili için Singapur’a giden turistler, beyaz kürelerin içine dileklerini yazıp koyuyor ve bunu Singapur nehrine atıyorlar.


İzlanda’ da insanlar yılbaşında ineklerin konuşabildiğine, kötü ruhların evlerine girdiğine hatta ve hatta ölülerin dirildiğine inanıyorlar.

Tam aradığımız kafalar. :)


Arjantin, İtalya’nın aksine pembe iç çamaşırı giyiniyor. Pembe iç çamaşırı giyinmenin kısmet arttırdığına inanılıyor.

Hımmm.. :)


Ve son olarak Panama’ da yeni yıla girerken insanlar, kötü ruhların yeni yıla eşlik etmemesi için politikacılarla, bilinen belli başlı ünlülerin kukla figürlerini yakıyorlar.

Aman ha siz bunu örnek almayın. 


Diğer yazılarımıza da göz atın