Minimal Yaşamın Hayatımıza Faydaları

3dk

Tüketime dayalı yaşam biçiminin tam tersi olan minimal yaşam, çığ gibi büyüyen tüketim çılgınlığından iyice bıkan insanların huzurlu bir şekilde tercih ettiği bir yaşam biçimidir.

Tüketimin sonu yok. Yeni bir model araba çıkar onu almak istersiniz, telefonunuzun bir üst modeli çıkar telefonunuz sağlamken ve işe yarıyorken yine de bir üst modelini almak istersiniz. Ayakkabı, giyim vs ihtiyacınız hiç bir şekilde yoktur ama aaa bu moda veya aa çok güzel alayım dursun diyip yine de alırsınız.

Tüketim sendromu bir süre sonra bağımlılık yapmaya başlar, aldıkça alasınız gelir.

Bütün bunlara son verip, minimal yaşama geçiş yaptığınız takdirde ise maddi ve manevi yönden çok daha kafanız rahat hissedeceksiniz kendinizi.

Mesela bulunduğumuz ortamda fazla eşya varken dikkatimiz biraz dağınık olabiliyor. Eğer dikkatimizi dağıtan ki eşyaları minimale indirirsek hem daha üretken olabileceğimiz gibi hem kendimize hem de sevdiklerimize daha çok vakit ayırırız.

Yani alışverişe gitmek yerine yürüyüşe çıkmak, çiçeklerle ilgilenmek gibi aktiviteler bizlere çok daha iyi gelecektir.

Minimal yaşam aynı zamanda ciddi anlamda maddi açıdan da büyük bir artı sağlamaktadır.

Ne kadar az eşya o kadar çok paranın cebimizde kalması demektir. Özellikle dövizin alıp başını gittiği bir dönemdeyken minimal yaşamı benimsemek çok doğru olacaktır.

Bazen bir çoğumuz geçmişteki eşyaları tutar ya da biriktirir. Hatta o eşyaları kullanmayız bile, öylece durur. Neden fazla eşya biriktiriyoruz ki? Ne kadar az eşya o kadar ferahlık demek.

Hatta geçmişin enerjisini temizlemek demek.

Eğer yeni bir eşya almanız gerekiyorsa kalitelisini tercih edin. Belki fazla para vereceksiniz ama kullanım ömrü daha uzun olacak ve minimal yaşamınızda uzun vadede karda olacaksınız.

Aynı zamanda da çok fazla eşya demek alanınızın kısıtlanması demek. Temizleme de, ortalığı toplama da hem sizi zora sokar hem de vaktinizden oldukça çalar.


Minimal yaşama geçmeye karar verdiğiniz zaman sürekli kendinize buna ihtiyacım var mı sorusunu sorun. İhtiyacınızın olmadığı şeylere yönelmeyin. Çünkü minimalist yaşam tarzı neyin önemli olmadığıyla ilgilidir. 

Eşyalarınızın kullanışlı olup olmadığını, kaç taneye ihtiyacınızın olduğunu ve özellikle en son ne zaman kullandığınıza dikkat ederek minimale düşürebilirsiniz.

Bir de şöyle düşünüz biz öldükten sonra aldığımız güzel giysileri ya da evimizdeki onlarca eşyayı beraberimizde götürmeyeceğiz. 

Bu sebeplerden dolayı az çoktur kavramını benimsemeli ve minimal yaşama geçmek için şu an çok doğru bir zamanda olduğumuzu da farketmeliyiz.

Diğer yazılarımıza da göz atın