Ev Dekorasyonunda Minimalizm

3dk

Kalabalık genellikle dikkat dağınıklığına sebep olur. Fazla eşyaların olduğu bir odada dikkatinizi dağıtacak bir çok etken vardır. Aradığınızı bulamayabilirsiniz, kitap okuyacağınız zaman dikkatinizi tam olarak veremeyebilirsiniz. Hem zihniniz hem de gözleriniz bu durumdan olumsuz olarak etkilenir ve yorulur.

Yaşam alanınızda bulunan fazla eşyalardan kurtulmak emin olun size daha huzurlu hissettirecektir.

Bu sebeple öncelikle evinizde ne kadar gereksiz yer kaplayan, kullanılmayan ve bir amacı olmayan eşyanız varsa teker teker ayıklayın ve onlardan kurtulun.

Salonda koltuğunuzda fazla kırlent var ise bence onları da azaltmanın tam zamanı.

Azaltın ve renkleri mümkün olduğunca sadeleştirin.

Genellikle Açık tonlarda renkler kullanmaya özen gösterin. Çünkü minimalist yaşamda açık renk kullanmak en önemli noktalardan biridir.

Evinizde ve mobilyalarınızda kullandığınız karışık renkler de, siz farkında olmasanız bile zihninizi bir yandan yorar.

Duvarlarınızı tablolarla, çerçevelerle doldurmayın. Her zaman sadelikten yana olun. Her duvara bir şeyler asmanıza gerek yok. Eğer bir şeyler asmak istiyorsanız, minimal desenlerle dizayn edilen tabloları tercih edin.

Zemine serdiğiniz halılar sade renklerde olsun. Çok büyük ya da küçük halı kullanmayın, orta ebatlarda kullanmayı tercih edin ve tarz olsun diye irili ufaklı birden çok halı veya kilim kullanmayın.

Mutfak eşyalarınızı kategorize edin. Tencereler, tabaklar, tavalar vs hepsi en sade şekilde yerleştirilmiş olsun. Ve yine aynı şekilde kullanmadığınız şeyleri gözden geçirip, vedalaşın.

Banyoda gerçekten kalabalığa hiç gerek yok. Lavabo kenarlarında aksesuarlar bulundurmayın. Banyo ferah yerdir, sepetlerle, plastik çiçeklerle, aksesuarlarla doldurmayın.

Yatak odanızda, komidininizin üzerini, aynanızın önünü kullanmadığınız her aksesuardan arındırın.

Dolabınızda ki kullanmadığınız giysilerinizle vedalaşın. Zayıflayınca giyerim ya da modası ya tekrar gelirse gibi düşüncelerle tuttuğunuz giysilerinize veda edin. Ben bunu giyerim, bunu seviyorum, mutlu ediyor beni diyorsanız o giysinizi tutun fakat uzun zamandan  beri giymediğiniz her ne varsa elveda diyin. Zaten uzun zamandır giymiyorsunuz yani yokluğu sizin için bir eksi değil. :)


Minimalist yaşamı benimseyerek sadeliğin ve ferahlığın evinizdeki huzurunu inanın böyle çok daha iyi hissedeceksiniz.

Diğer yazılarımıza da göz atın