Emziren Annelere Meme Ucu Yaraları İçin Tavsiyeler

3DK

Doğum sonrası emzirmeye başlayan annelerin meme uçlarında yanma, ağrı ve acı hissi olabiliyor. Fakat her emziren annede meme ucu yaraları oluyor desek yalan olur. Çünkü bu yaralar genellikle yanlış emzirme pozisyonuyla alakalıdır.

Aslında emzirirken bebek sadece meme başını değil de aerola denilen meme başındaki kahverengi halkayı da kavrayarak emzirir ise meme ucu yanmalarınız, acılarınız olmayacaktır.

Bir çok emziren anne bu sıkıntıyla karşı karşıya olduğundan meme başı yaralarına neler iyi gelir bir göz atalım.

Öncelikle hamileliğinizin son 2 ayında meme başını sık sık nemlendirmeye özen gösterin. E vitamini alarak meme ucu ve meme halkasına masaj yaparak sürün. 

Doğumunuzdan hemen sonra mutlaka en doğal yumuşatıcı ve besleyici etkisi olan zeytinyağını ince bir tabaka şeklinde sıklıkla kullanın. Zeytinyağı meme ucunda oluşabilecek çatlakları engeller ve yumuşatır. 

Bir iki damla anne sütüyle meme ucunuzu nemlendirin ve kurumasını bekleyin. Anne sütünde bulunan mineraller meme ucuna iyi gelecektir.

Aloe Vera meme ucu yaraları için oldukça faydalıdır. Düzenli kullandığınız takdirde meme ucu yaralarının onarılmasına hızlı bir şekilde yardımcı olur.

Her derde deva tabiki sarı kantaron yağı! İçerisinde bulundurduğu hücre onarıcı mineraller sayesinde düzenli kullanım sonrasında meme başı kızarıklıklarını ve yaralarını geçirerek, meme ucunuzu rahatlatacaktır.

Eğer meme ucunuzda yarıklar, çatlaklar var ise meme uçlarınızı temiz ve kuru tutmaya ekstra özen gösterin.

Sentetik içerikli göğüs pedlerinden uzak durun.

Meme ucunuzu kesinlikle sabunlu suyla temizlemeyin yani sakın sabun kullanmayın. Temiz, steril su yeterli olacaktır.

Eczaneden yüzde yüz doğal içerikli kremler alın ve düzenli olarak kullanın.

Sık sık meme başı pedini değiştirmeye özen gösterin.

Diğer yazılarımıza da göz atın