Düğünlerde Açık Büfe Trendi

3dk

Düğünlerde menü seçiminde bütçe en önemli faktördür ve bütçenize göre menü içeriğine karar verirsiniz. Eğer ki bütçe planlamanız yeni trendlerden biri olan açık büfe konseptinize uygunsa tercihinizi bu yönden de yapabilirsiniz.

Genellikle açık hava, kır düğünü ve havuz başı düğünlerde daha çok tercih edilen açık büfede, davetliler yerlerine oturmadan yemek seçimini kendileri yapabilirler. Üstelik bu tür açık büfeli davetlerde kişi oturmadan ayaktada durup, sohbete devam edebilir.

Fakat bu konsepte dikkat edilmesi gereken detay ise, açık büfenin önünde sıra olmaması. Bu sebeple ortalama 100 kişilik bir servisin açılması uygun olacaktır.

3 ayrı bölümde sunulan ikram sıralamasında, bir bölümde çatal, bıçak, tabak gibi eşyalar bulunurken diğer bölümlerde soğuk yemeklerden sıcak yemeklere doğru geçişler yapılır. En son olarakta meyve ve tatlı gibi ikramların olduğu bölüme gidilir.

Gelen davetlilere bir bakıma özgürlük tanıyan açık büfe seçeceğinde yemeklerden önce mini atıştırmalıklar, zeytinyağlılar, börekler, salatalar, kızartmalar ve içli köfte gibi yiyecekler bulunmaktadır. Ana yemeğe sıra geldiğinde ise soslu etler, balık ve tavuk seçeceği olduğu gibi sebze tercih eden konuklar için de sebze yemekleri bulunmaktadır.

En renkli tatlı kısımında ise, cup cakeler, meyveler, çeşitli alternatif tatlılar, donutlar, pastalar ve şerbetli tatlılar yer almaktadır.

İçecekler de bu şahane açık büfede yerini almalıdırlar. Kokteyler, alkollü-alkolsüz içecekler, şampanyalar gibi herkese hitap edecek çeşitli içeceklerin sunumu da oldukça önemlidir.

Bu sunumları düğün konseptine göre yapmanız adeta görsel bir şölen olacak ve düğününüze keyifli, samimi bir hava katacaktır.

Tabi ki başta da dediğimiz gibi bütün bunlar için bütçe önemli.

Davetly uygulamasıyla düğün detaylarınızı, online davetiye ile tek bir tuşla davetlilerinizle paylaşarak, koşturmalı düğün telaşınızı birazcık hafifletmeye ne dersiniz? :)

Diğer yazılarımıza da göz atın