Kategori
Düğün
Şehir
İstanbul

Sultan Sarnıç

Kapasite
300-500
Yemek
Evet
Fiyat
80-150 TL
Açık Alan
Hayır
Kapalı Alan
Evet

Genel Bilgiler

İstanbul'un kalbinde tarihi sarnıç 1600 yıllıktır. 16 Asırlık Sarnıç'ın Yeni Yüzü SULTAN SARNICI. İstanbul'un en büyük kapalı sarnıçlarındandır. Yapım tekniği ve bezemeleri göz önünde bulundudurularak en erken M.S. 4 yy sonuna Theodosius I dönemine (378 -395) tarihlendirilebilmektedir.

Dikdörtgen planlıdır ve ana mekanı düzenli aralıklarla yerleştirilmiş yedisi granit yirmi biri beyaz mermer olan 28 adet sütunla , birbirine paralel beş dikdötrgen bölüme ayrılmış olup üst örtüsü küçük boyutlu çapraz tonozlardır. Kalın taşıyışı duvarlar üzerinde , yarım yuvarlak pencere açıklıkkarı ve mekan içinde şipoli (devşirme ) malzeme olduğu için birbirinden farklı olan özenle işlenmiş korint tarzda başlıklara sahiptir .Birkaç sütun gövdesinde ve başlıkların taşıdığı tuşla kemer ayaklarında kazanarak oluşturulmuş haç monogramları ve yapan ustaya ait olduğu düşünülen bazı harflerin varlığı ise dikkat çekiçidir.

Bizans Dönemi İçin çok önemli bir sarnıçtır. Asırlarca boş kalan ve daha sonraları bir dönem iplik bükücüler ve marangozlar tarafından kullanılan yapı tahrip edilmiş , doğal dokuşu kaybolmuş ve atık malzemelerin biriktirildiği bir virane haline gelmiştir.

2000 yılında varlığından ve bu kötü durumundan haberdar olduğumuz yapının ayağa kaldırılması ve yeniden işlevlendirilmesi amacıyla şirketimiz Sarnıç Turizm Organizasyon ve Prodüksiyon A.Ş kurulmuştur. Birinci derece Tarihi Eser restorosyonu normlarına uygun olarak 7 yıl boyunca yapılan çalışmalar sonuçunda kongre seminer , konferans gibi toplantılar ve özel organizasyonlara ev sahipliği yapmak üzere Türkiye Turizmi'ne ve Dünya Kültür Hayatı'na kazandırılmıştır.

Fotoğraflar

Sultan Sarnıç

İçin fiyat teklifi al.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.